Za Bramką, Poznań

Ulica Za Bramką to wąska brukowana ulica w samym centrum Poznania, prowadząca m.in. do Urzędu Miejskiego. To właśnie przy niej powstał wielopoziomowy parking podziemny, dzięki któremu będzie można łatwo znaleźć miejsce parkingowe udając się do magistratu. Jednocześnie sąsiadujący z budynkiem urzędu plac Kolegiacki przestanie służyć za parking i odzyska swoją dawną, reprezentacyjną funkcję. 

Parking pomieści około 300 pojazdów na 3 kondygnacjach podziemnych oraz parterze. Dodatkowo na kondygnacjach nadziemnych przewidziano funkcję biurową w klasie A.

 

W związku z nieregularnym kształtem działki oraz bezpośrednim sąsiedztwem kamienic często w złym stanie technicznym, realizacje tego projektu była niezwykle trudna. Budynek zaprojektowano w konstrukcji żelbetowej monolitycznej. Część podziemna otoczona jest ścianami szczelinowymi, a zrealizowana została w technologii podstropowej. Pomimo skomplikowanego i nieregularnego kształtu oraz dużych ograniczeń co do możliwości wjazdu i wyjazdu na parking, przestrzeń parkingowa jest zagospodarowana bardzo efektywnie, a jednocześnie ekonomicznie i funkcjonalnie. Kondygnacje nadziemne tarasowo odsuwają się od wschodnio-północnej granicy działki, aby spełnić wymogi doświetlenia budynków sąsiadujących.

Biuro Bartels przygotowało koncepcję funkcjonalną parkingu, opracowało ekspertyzy budynków sąsiadujących oraz ich zabezpieczeń i wzmocnień, a także wykonało projekt konstrukcji na etapie projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego. Projekt zrealizowano w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

InwestorWielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji
ArchitektUltra Architects
Generalny WykonawcaAldesa Construcciones
Zakreskoncepcja, projekt budowlany, projekt wykonawczy
Powierzchnia18.000m2
Realizacja2013-2015