Manufaktura, Łódź

Centrum kulturalno-rozrywkowo-biznesowe Manufaktura powstało na terenie największej w Europie zabytkowej, XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego w Łodzi. Ta Inwestycja, powstała na terenie ponad 27 ha i obejmująca ponad 180.000m2 powierzchni, jest jednocześnie największą rewitalizacją obiektów zabytkowych w Europie.

 

Biuro Bartels zrealizowało projekt wykonawczy konstrukcji żelbetowej oraz stalowej skomplikowanego kompleksu kinowego wraz z kinem I-MAX. Była to konstrukcja o wysokim stopniu trudności ze względu na złożoną architekturę, trudne warunki gruntowe, krótki termin realizacji oraz współpracę z wieloma firmami zaangażowanymi w projekt.

Zlecenie obejmowało także projekt zamienny wykonawczy konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej w budynkach zabytkowych Bowling Center oraz Centrum Rozrywki. Wisienką na torcie była stalowa konstrukcja schodów przy ściance wspinaczkowej z giętych profili stalowych, które w swojej surowej formie zostały zaprojektowane przez architekta wnętrz.

InwestorApsys
ArchitektSUD Architectes
WykonawcaBudimex Dromex
ZakresProjekt wykonawczy
Powierzchnia9.000m2
Realizacja2002-2006